Keresztes vipera
(Vipera berus)
A keresztes vipera viszonylag rövid, vaskos kígyófaj, testhossza átlagosan 60-90 centiméteres. Farka hirtelen vékonyodik el. A nőstény alapszíne sötét barna, a hímé kékse-szürke, mindkét nemnek x- vagy y alakú folt található a tarkóján, hátán fekete színű cikk-cakk-os vonal fut végig. Gyakran előfordulnak teljesen feket példányok is.
Főleg kisemlősökből álló, de olykor rovarokkal, kétéltűekkel, más hüllőkkel kiegészített étrendjét marással teszi ártalmatlanná. Az áldozat először megbénul, majd elpusztul. A vipera a megmart zsákmányát a szagnyoma alapján tájékozódva, a fej felől kezdi lenyelni egészben.
Az újszülöttek elsősorban egyenesszárnyú rovarokon (szöcskék, sáskák) kezdik meg a táplálkozásukat. A sikeres zsákmányszerzést emésztési pihenés követi. A telelésre alkalmas üregekben, faodvakban, rágcsálójáratokban akár több száz példány is összegyűlhet, és a viperák gyakran más kígyó- és gyíkfajokkal is megoszthatják vackukat.
Rejtőzködő életmódot folytat, nagy melegben igen aktív messziről észleli a veszélyt és elmenekül. Ha véletlenül rálépnek vagy megfoglyák hangos sziszegéssel mutatja ki nem tetszését. Legvégső esetben úgynevezett álmarással csapkod támadója felé, ilyenkor nem mar meg ténylegesen csak fenyegtőzik. Ám az álmarások heves sorozata közben belénk mélyesztheti 2-3 centis méregfogát.
A viperamarás a faj elterjedési területén meglehetősen gyakori, de ez elsősorban az emberi tevékenység kiterjesztésének következménye. Gyakran házi- és haszonállatok az áldozatok. A keresztes vipera mérgének viszonylag alacsony a toxicitása. Minton 1974-es jelentése szerint az LD50 6.45 mg/kg. A kibocsátás mennyisége is meglehetősen alacsony, ugyanezen jelentés szerint 48-62 centiméteres példányoknál 10-18 milligramm.
A kígyómarás ritkán halálos, Magyarországon utoljára 2001-ben fordult elő tragikus végkimenetelű eset. A vér alakos elemeit kicsapó méreg ettől függetlenül huzamosabb ideig tartó kellemetlenséget és részleges bénultságot okozhat, a felépülés legfeljebb egy évig tart.
A tünetek:
-
azonnali, erős fájdalom, amely órákon belül elterjed gyengeséget és gyulladást okozva
-
percek múltán jelentkező bizsergő érzés, duzzadás
-
ritkán vérhólyagok
-
sebek, melyek 24 órán belül az egész megduzzadó végtagot beboríthatják
-
rendkívül ritkán nekrózis
Anaphylaxis esetén drámai tünetek jelentkezhetnek, akár öt perccel a marás után, vagy órákkal utána. Ezek közé tartozik a hányinger, a hányás, inkontinencia, kólika, hasmenés, izzadság, láz, tudatvesztés, sokk, angiödéma az arcon, az ajkakon, nyelven és torokban, tachycardia, vasoconstrictio. Kezelés nélkül e tünetek akár 48 órán át tarthatnak. Ma legalább nyolcféle ellenméreg ismert keresztes vipera marás esetére. |